Archiwum marzec 2020


mar 30 2020 Radzenie sobie z emocjami
Komentarze (0)

       Radzenie sobie emocjami

 

                     Kochani! Zaczął się nowy tydzień. Wejdźmy w niego z nową energią. Zastanawiam się, jak sobie radzicie w czasie Pandemii koronowirusa. Jestem myślami z Wami. Chciałabym dać Wam kilka wskazówek na nadchodzący tydzień. 

 

                     Zacznijmy dziś od emocji. Czym są emocje? Znalazłam definicję, która mówi,że : " Emocje są odpowiedziami na to, co spotykamy na swojej drodze". Są to reakcje organizmu na ludzi i wydarzenia. Emocje nie podlegają ocenie moralnej, nie są zatem ani dobre, ani złe. Są przyjemne, bądź przykre. 

 

                     Jakie mamy emocje przyjemne? radość , szczęście , zadowolenie, optymizm, nadzieja-to tylko niektóre z nich.

 

                     Emocje przykre to: złość, strach , lęk, gniew, bezradność, i inne. 

 

                     Jak sobie radzić z tymi emocjami? Chciałabym dać Wam kilka praktycznych porad na ten temat. Zrobimy to w kilku krokach.

 

           Krok 1. Usiądź wygodnie. Zastanów się. Co myślę? Co czuję teraz? Dopóść do siebie te myśli, uczucia. Pobądź z nimi.

 

           Krok 2. Czy w moim otoczeniu są inne osoby? Czy znajdują sie w podobnej sytuacji do mnie? Może czują to samo? A może czują podobnie? Usiądę z drugą osobą. Porozmawiam z nią. 

 

           Krok 3. Zrobię rysunek, napiszę list o tym, co myślę, czuję w tym momencie. Twórczość jest tym, co pozwala uwolnić się od napięcia, stresu, co pozwala na to, aby uzewnętrznić nasze myśli, emocje, kreuje rzeczywistość. 

 

            Krok 4. Podzielę się z inną osobą swoją twórczością, przekażę rysunek, list, porozmawiam o tym. 

 

       Kochani! Czekam na Wasze rysunki, komentarze, na Wasz oddzew. Razem poradzimy sobie z izolacją, smutkiem, złością. 

 

      Dziękuję za Waszą uwagę. Dziękuję mojemu koledze po fachu- psychologowi Mateuszowi za inspiracje do napisania tego posta. 

 

      Pozdrawiam Was serdecznie, jesteśmy w kontakcie!

mar 26 2020 Psychologia na codzień
Komentarze (0)

Jak poczuć się  lepiej w trudnej sytuacji?

 

       Kochani! Witam Was na moim blogu. Jestem psychologiem. Pracuję na codzień z osobami z niepełnasprawnością intelektualną i fizyczną. Piszę tego bloga, zwracając się do każdego czytelnika, a w szczególności do osób, które borykają się z problemami. 

 

 

       Od niedawna mamy pandemię koronowirusa, która dotknęła również nasze społeczeństwo. Jest to sytuacja trudna, kryzysowa. Kryzys- termin pochodzi z greckiego stgr. κρίσις „krisis” i oznacza, w sensie ogólnym, wybór, decydowanie, zmaganie się, walkę, w której konieczne jest działanie pod presją czasu. Kryzys poszerza znaczenie o takie cechy, jak nagłość, urazowość i subiektywne konsekwencje urazu w postaci przeżyć negatywnych ( Wikipedia).  Toczymy więc walkę , która pochłania nasze myśli, emocje, energię.

 

 

       Wielu z nas pozostaje na codzień w domach, schroniskach, jesteśmy wyłączeni z pracy, obowiązków, codziennej rutyny. To wszsytko może generować  myśli negatywne, takie jak: "Kiedy ta sytuacja się skończy?" , "Dlaczego to dotknęło akurat mnie?", " Dlaczego nie mogę spotkać się z rodziną w Święta?". Myśli te powodują, że pojawiają się również trudne emocje, takie jak złość, strach, lęk, rozpacz, smutek, żal, bezradność. W zachowaniu będzie to bierność, btrak energi do działania, izolacja, brak reakcji. Jak sobie poradzić w tej sytuacji?

 

 

       Zmiana myśli spowoduje zmianę w emocjach! Myślenie optymistyczne, może przynieść nadzieję, która popycha do działania oraz zaszczepi w nas pozytywne emocje. Zmieniamy zatem powyższe myśli na: " Ta sytuacja nie będzie trwać wiecznie, ona się kiedyś skończy", "To wszystko dotyczy także innych ludzi, mogę zrobić coś dla innych, wtedy obydwoje poczujemy się lepiej", " Mogę być myślami z rodziną w Święta, mogę do nich zadzwonić, wysłac list", itp. Za tymi myślami kryje się nutka nadziei, kryje się spokój, radość, spojrzenie na drugiego człowieka, zauważnienie, że : " Nie jestem sam". Spowoduje to, że otworzy się przestrzeń na działanie: chęć rozmowy z drugim człowiekiem, wykonanie jakiegoś zadania, np zrobienie kartki świątecznej, itp. 

 

 

       Zatem widoczny jest schemat:

 

 

                                    negatywne myśli - negatywne emocje - brak reakcji-

               zmiana myśli na pozytywne- zmiena emocji na bardziej pozytywne- działanie

 

Kochani! Z tego wynika, że proste ćwiczenie dotyczące zmiany myślenia może uruchomić pozytywne emocje i działanie! Do dzieła! 

Dziękuję za przeczytanie wpisu, proszę o udostępnianie, komentarze. 

Pozdrawiam

Agnieszka